Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2C66
Z7_PPGAHG8001LQD0Q5EB3TVQ1MD6

Програма за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в Република България вследствие на военните действия в Република Украйна

Дата на публикуване: 31.03.2022
Последна актуализация: 04.10.2023

Решение  № 181 за изменение и допълнение на Програма за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в Република България вследствие на военните действия в Република Украйна


Р Е Ш Е Н И Е   145

 

от    10 март    2022 година

 

за одобряване на програма за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в република българия вследствие на военните действия в република украйна

 

На основание чл. 2, ал. 2 от Закона за убежището и бежанците във връзка с Решение за изпълнение (ЕС) 2022/382 на Съвета от 4 март
2022 г. за установяване на съществуването на масово навлизане на разселени лица от Украйна по смисъла на член 5 от Директива 2001/55/ЕО и за въвеждане на временна закрила, с което е предоставена временна закрила за украинските граждани, пребиваващи в Украйна, които са били разселени на или след 24 февруари 2022 г.

 

М И Н И С Т Е Р С К И Я Т    С Ъ В Е Т

Р Е Ш И:

 

Одобрява Програмата за ползване на хуманитарна помощ на лица, търсещи временна закрила в Република България вследствие на военните действия в Република Украйна.

ЗА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Калина Константинова

 

ГЛАВЕН СЕКРЕТАР НА

МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ:  /п/ Красимир Божанов


Програма

 

за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в Република България вследствие на военните действия в Република Украйна

 

предвид настъпилите извънредни събития, породени от военните действия в Република Украйна, в резултат на които лицата, потърсили убежище на територията на Република България, имат необходимост от подкрепа, чрез предприемането на конкретни действия за осигуряване тяхното настаняване на територията на страната, във връзка с решение за изпълнение (ЕС) 2022/382 на Съвета от 4 март 2022 година за установяване на съществуването на масово навлизане на разселени лица от Украйна по смисъла на член 5 от Директива 2001/55/ЕО и за въвеждане на временна закрила, с което е предоставена временна закрила за украинските граждани, пребиваващи в Украйна, които са били разселени на или след 24 февруари 2022 г. като резултат от военното нашествие на руските въоръжени сили, започнало на тази дата, е необходимо вземането на спешни мерки. Временна закрила следва да се въведе и за граждани на трети държави, различни от Украйна, които са били разселени от Украйна на или след 24 февруари 2022 г. и които са се ползвали със статут на бежанец или равностойна закрила преди
24 февруари 2022 г. правителството предлага следните спешни мерки:

Лицата, получили временна закрила в Република България по Закона за убежището и бежанците, имат право на хуманитарна помощ за настаняване и изхранване в места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър, в общ размер на 40 лв. без ДДС на едно лице за нощувка и храноден (закуска, обяд и вечеря), в т.ч. туристически данък. Транспортирането на лицата от българския пропускателен пункт до мястото за настаняване може да се осъществи от и за сметка на хотелиера, както и за сметка на бюджетна организация – при настаняване в държавни или общински бази или в обекти на дружества, в които едноличен собственик на капитала е държавата или общината. Помощта се предоставя за срок до три месеца от влизането на лицето, получило временна закрила на територията на Република България. В същия размер и срок се предоставя помощ и за лицата под 18 години.

Лицата, заявили желание за достъп до пазара на труда в страната, имат право на хуманитарна помощ в общ размер на 40 лв. без ДДС на едно лице за нощувка и храноден (закуска, обяд и вечеря), в т.ч. туристически данък. Транспортирането на лицата от българския пропускателен пункт до мястото за настаняване може да се осъществи от и за сметка на хотелиера, както и за сметка на бюджетна организация – при настаняване в държавни или общински бази или в обекти на дружества, в които едноличен собственик на капитала е държавата или общината. Помощта се предоставя за срок до един месец от датата на заявяването (във връзка с облекчена процедура за достъп до пазара на труда в Европейски съюз за срок до три години, за което информация следва да се предостави от Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи, Дирекция „Миграция“ и/или Министерството на труда и социалната политика). В същия размер и срок се предоставя помощ и за лицата под 18 години.

Помощта се ползва при настаняване минимум на две лица в двойна стая и максимум три лица без значение дали е апартамент или стая в хотелски комплект. Изключение се допуска при многодетни семейства.

Помощта се предвижда да се използва, както следва:

- в обекти на дружествата, в които едноличен собственик на капитала  в търговски дружества е Националният осигурителен институт, болници за рехабилитация и балнеолечебни центрове - собственост на държавата и общините, и почивните станции на министерствата, ведомствата и общините;

- в категоризирани или регистрирани места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър;

- в ученически и студентски общежития;

- в обекти за настаняване на Националния STEМ център към министъра на образованието и науката.

При наличие на свободни места висшите училища, „Студентски столове и общежития“ ЕАД, училищата и центровете за подкрепа на личностно развитите от системата на предучилищното и училищното образование имат право за срока на Програмата да настаняват без заплащане на наем в студентските, съответно в ученическите, общежития и лица, търсещи временна закрила в Република България по Закона за убежището и бежанците вследствие на военните действия в Република Украйна.

В Министерския съвет се създава единна платформа, в която се събират данни относно всички видове места за настаняване, в които може да бъдат настанени разселените лица от Украйна.  

Данните за обектите, в които собственик е държавата или общината под каквато и да е правна форма, се попълват служебно.

Информация относно готовността на хотелиерите да предоставят обектите си за настаняване на лица, получили временна закрила, се събира от помощна междуинституционална работна група „Настаняване“ съгласно Заповед № Р-36 на министър-председателя от 4 март 2022 г.

Данните съдържат  минимум следната информация:

  • вид и капацитет на мястото за настаняване (общо и в готовност за фактическо настаняване), данни за броя наети лица за обслужване на гостите, данни за лицето, извършващо дейност в обекта – ЕИК/БУЛСТАТ и законния представляващ;
  • наличие на осигурен транспорт с оглед на придвижването на лицата от българския пропускателен пункт  до мястото за настаняване.

Платформата обменя по подходящ начин по сигурен комуникационен канал  данни за лицата, получили временна закрила на територията на Република България, достъп до пазара на труда и търсещи настаняване, съответно наемане на работна сила. Данните се обменят между съответните компетентни органи по споразумение между тях.

Министерството на туризма изплаща помощта за настаняване в категоризирани или регистрирани места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър.

Министерството на образованието и науката изплаща помощта за настаняване в ученически и студентски общежития.

Съответният първостепенен разпоредител с бюджет изплаща помощта за настаняване в обекти на дружествата, в които едноличен собственик на капитала  в търговски дружества е Националният осигурителен институт, болници за рехабилитация и балнеолечебни центрове - собственост на държавата и общините, и почивните станции на министерствата, ведомствата и общините.

При изплащане на помощта разпоредителите с бюджет правят проверка за липса на двойно финансиране по тази програма.

За изплащане на помощта хотелиерите предоставят извлечение от хотелския регистър относно настанените лица и периода на тяхното пребиваване.

Комисията за защита на потребителите извършва проверки, в т.ч. по сигнали за обхвата на предоставената помощ под формата на услуга, включително изхранването.

Разходите за изплащане на помощта се осигуряват за сметка на  държавния бюджет по реда на чл. 109 и 110 от Закона за публичните финанси и чл. 110 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. на база на фактически извършени разходи по бюджетите на съответните първостепенни разпоредители с бюджет.

Помощта се изплаща ежемесечно от бюджета на Министерството на туризма след одобрение от Министерския съвет по предложение на министъра на туризма. 

Редът за отчитане и разплащане на предоставените средства се урежда с акт на Министерския съвет по предложение на министъра на туризма.

При необходимост Министерският съвет може да сключи договор с посредник за координация за извършване на дейността по настаняване в местата за настаняване и за транспортни услуги.

Период на действие на програмата от 24 февруари 2022 г. до 31 май 2022 г.

За лицата, настанени до приемането на програмата, плащанията се извършват след информация от Главна дирекция „Гранична полиция“ за датата на влизането/излизането на лицата на територията на Република България, включително когато не са заявили желание за достъп до пазара на труда или временна закрила.